Haber

Buca’da Üzüm Hasat Zamanı

Kentte bağcılık kültürünü canlandıran Buca Belediyesi, üzüm hasadına başladı. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, belediyenin bağlarından toplanan üzümleri her yıl olduğu gibi bu yıl da Buca halkının sofralarına ulaştıracaklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin en uygun üzümlerini üreten Buca’da bağcılığı canlandırmak için örnek tarım projelerine imza atan Buca Belediyesi, kendi bağlarında ürettiği üzümlerin hasadına başladı. Ege Bölgesi’nde bu yıl havaların aşırı sıcak olması nedeniyle bağlarda ortaya çıkan Bağ Midyesi hastalığı önemli verim kayıplarına yol açarken, belediyenin bağlarından 8 ton rekolte alınacağı sözü verildi.

BUCA HALKINA DAĞITILACAK

Bağlarında benekli sultaniyeden razakiye, Mevlana siyahından pembe gemraya kadar toplam 13 çeşit üzüm yetiştiğini belirten Başkan Erhan Kılıç, toplanan ürünleri her yıl olduğu gibi bu yıl da Buca halkıyla paylaşacaklarını belirtti.

İLK GÜNÜN HEYECANIYLA ÇALIŞIYORUZ

Güzel Buca’nın bereketli topraklarının betona terk edilmesini önlemek için Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Programı’nı göreve geldikleri ilk yılda hayata geçirdiklerini hatırlatan Önder Kılıç, “O günden bugüne çok yol kat ettik. Buca üzümünün hak ettiği değeri almasını istiyoruz. Buca’da tarımın eskisi gibi canlanmasını, çiftçilerimizin kazanmasını istiyoruz. Bizim asıl amacımız bu toprakları, bu coğrafyayı korumak, betona mahkûm etmek değil. Bu amaçla tarımsal faaliyetlerin yanı sıra bilinçlendirme faaliyetleri de yürütüyoruz. Buca’da 7’den 70’e bu konuda farkındalık yaratmak için tüm gücümüzle, ilk günkü heyecanımızla çalışıyoruz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu