Haber

Prigojin: Rusya, Bahmut’ta Wagner güçlerine karşı mayın döşedi

Rusya-Ukrayna savaşında Rusya’nın yanında savaşan Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeni Prigojin, Rus güçlerini Ukrayna’nın Bahmut kentine çeşitli patlayıcılar yerleştirerek “adamlarını havaya uçurmaya çalışmakla” suçladı.

‘WAGNER CAN VARSAYIMI HEDEF OLDU’

Reuters’in haberine göre Ukrayna’nın Bahmut kentini ele geçirdikten sonra şehri Rus askerlerine devreden Wagner’in lideri Telegram kanalına açıklama yaptı ve paralı askerleri Rusya Savunma Bakanlığı tarafından onlarca geri bölgeye yerleştirildi. Tanksavar mayınları da dahil olmak üzere çeşitli patlayıcılar da dahil olmak üzere yetkililer. tespit ettiğini iddia etti. Prigojin’in ifadesine göre Rus askerlerine bunun nedeni sorulduğunda askerler bunun üstlerinden gelen bir emir olduğunu söylediler.

Prigojin, “Düşmanı uzak tutmak için bu patlayıcıları oraya yerleştirmeye gerek yoktu, çünkü burası arka bölgeydi. Bu nedenle, bunların Wagner’in ilerleyen birimlerini vurmak üzere tasarlandıklarını varsayabiliriz,” dedi.

“PATLAYICILARIN HİÇBİRİ PATLAMADI, KİMSE ZARAR GÖRMEDİ”

Söz konusu patlayıcıların hiçbirinin patlamadığını ve kimsenin zarar görmediğini belirten Prigojin, “Bunun kamuoyunu kamçılama girişimi olduğunu varsayıyoruz” dedi. Rusya Savunma Bakanlığı, Prigojin’in açıklaması hakkında yorum yapmadı.

Prigojin, özellikle son aylarda Bahmut’ta yoğunlaşan çatışmalarda Rusya’nın Wagner kuvvetlerine yeterli silah ve mühimmat sağlamadığı gerekçesiyle Rusya Savunma Bakanlığı yetkililerini sık sık eleştiriyor ve son olarak bir dizi asker gönderdi. Rusya-Ukrayna savaşı öncesi ve sırasında Rusya Başsavcılığına ve Savunma Bakanlığına yazdığı mektuplar. Üst düzey yetkililerinden rastgele bir hata yapıp yapmadığını belirlemelerini istemişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu